Ako vybrať peliešok pre psa

Každý psík si občas rád spraví pohodlie a nejlepšie vo svojom vlastnom pelechu. Taký správne vybraný pelech se pre psa stane bezpečným útočiskom, kde si dokonale oddýchne a bude pripravený na akékoľvek vyvádzanie s vami a dalšími psími kamarátmi.

delux_rozmery

Ako zvoliť správnu veľkosť pelechu?

Kvalitný pelech musí spĺňať viac aspektov, ale úplne najdôležitejšie je zvoliť vhodnú veľkosť pre vášho psa. Hlavne príliš malý peliešok by si váš pes pravdepodobne neobľúbil a nechcel by v ňom ležať. Máme pre vás tip na jednoduchú zásadu, vďaka ktorej si váš psík pelech určite obľúbi: riaďte sa vnútornými rozmermi peliešku a porovnajte ich s rozmermi vášho psa. Ako na to? Odmerajte svojho psa, keď leží, na dĺžku a na výšku.

Dĺžka bude dĺžkou pelechu, výška bude šírkou pelechu. Príkladom môže byť napríklad zlatý retriever, ktorý si pravdepodobne spokojene oddýchne v pelechu v rozmeroch cca 70 x 100 cm. Pokiaľ vyberáte peliešok pre šteniatko, zvážte, aké velké toto plemeno bude v dospelosti - a hneď môžte vybrať dostatočne veľký pelech.

Záleží na materiále?

Materiál bude dôležitý i pre vás z dôvodu ľahkej údržby. Zohľadnite miesto, kam budete chceť pelech umiestniť. Plyšový pelech sa hodí do bytu pre kľudného psa, ale vonku by moc parády neuribil. Temperamentnejší pes, ktorý bude skúšať odolnosť peliešku svojími zubami, alebo pazúrikmi, potrebuje odolný materiál, ako je napríklad cordura.

Nejen pre psíkov je dôležitá hygienická čistota. Pokiaľ budete mať peliešok umiestený v dome, oceníte absolútnu čistotu, kterú dosiahnete, pokiaľ bude poťah pelíešku umývaťeľný. Takisto, si dajte pozor na to, aby bol poťah pelechu prateľný. To vám vyrieši veľa starostí. Raz za čas poťah zvlečiete a vyperiete. Potom môžete napíklad aj striedať poťahy rôznych farieb a vzorov.

Okrem umiestnenia môžete materiál vyberať takisto podľa návykov psa. Každý pes je individuálna osobnosť a so svojím páničkom absolvuje iné aktivity. Vyberajte s ohľadom na všetky tieto detaily a váš miláčik bude 100% spokojný.

pes-venceni

Umiestnenie pelechu

Určite by ste boli radi, aby peliešok krásne pasoval do interiéru vášho domu nebo bytu.. Vyberte časť domu, do ktorej by by ste chceli peliešok umiestniť a zamyslite sa, či bude psík na tomto mieste spokojný. Niektorí psi ocenia absolutný kľud, iný bude zase trpeť, pokiaľ bude odsunutý na samotku a radšej by odpočíval v ruchu obývacej izby.

Zamyslite sa, či bude do vybraného kúta pelech pasovať. Podľa umiestnenia môžete voliť vzhľad pelechu - farbu aj prípadné vzory. Dnešný trh ponúka ako hravé a pestré vzory, tak aj sofistikovaný dizajn, ktorý nenaruší ani elegantný ráz moderného bývania.

Ďalším bodom, ktorý je s umiestnením pelechu spätý, je samozrejme komfort psíka. Ak vyberiete miesto, kde je chladno od zeme, stavte na vyššie a kvalitnejšie zázemie.

Myslite na zdravie svojho psa

Rovnako ako majú ľudia, trpiaci na problémy s kĺbmi, ortopedické matrace, mali by mať aj starší alebo chorí psíkovia špeciálny pelech. Jedine tak získajú skutočné pohodlie. Ak váš pes má spomínané problémy s pohybovým aparátom, môžete mu pomôcť prostredníctvom vyváženej stravy a správne zvoleného pelechu.

Ortopedický pelech by mal spĺňať určité zásady. Väčšinou ho tvorí pamäťová pena, vďaka ktorej sa pelech prispôsobí na mieru psíkovi podobne, ako je tomu u ľudských matracov.

Ako vždy je najdôležitejšia prevencia - doprajte svojmu psovi dostatok pohybu, kvalitnú stravu a pelech už od útleho veku.

Údržba je dôležitá

Aby mal pes dokonalé zázemie pre každodenný odpočinokudržujte pelech v dobrom a čistom stave. Starostlivosť nie je náročná, pri bežnom upratovaní pelech pravidelne povysávajte a utrite. Raz za čas je vhodné pelech podrobiť poriadnemu vyčisteniu - poťah pelechu zvlečte a vyperte a samotný pelech poriadne vyvetrajte.

Pokiaľ chcete peliešok psovi dávať aj von na zahradu, alebo viete, že do neho psík občas skočí mokrý z prechádzky, tak zauvažujte nad vodeodolným pelechom. Ako dopriať psovi čistotu stále? Kúpte si pelechy dva, ktoré môžete striedať. Doprajte aj svojmu parťákovi sladké psie sny.