Vyberáme psa - strážca alebo gaučák?

Premýšlate nad zaobstaraním si nového psieho člena do vašej rodiny a neviete, podľa akých parametrov sa rozhodnúť? Možno sa vám už páči konkrétne plemeno psa, ale čo ak nie je svojími vlastnosťami vhodné do vašej rodiny? V tomto článku vám přinášíme tipy pre ľahký výber. 

Veľkosť psa nie je tak dôležitá

Myslíte si, že do bytu sú vhodné len malé plemená psov a veľkí psi patria len na záhradu? Niečo na tom je, ale nie každý malý pes bude spokojný v byte. Záleží predovšetkým na temperamente daného jedinca. Vzrastom väčší pes môže byť kľudný a pokiaľ bude mať v byte dostatok priestoru a zaistený pravidelný pohyb, tak bude spokojný. Naopak malý pes, ktorý je veľmi temperamentný, nebude v byte nikdy spokojný a môže vám robiť problémy. 

Temperament rozhoduje

Ako sme už písali vyššie, rozhoduje temperament psa. Pokiaľ viete, že trávite čas aktivne vonku a pes môže býť s vami, vybije svoju energiu v rámci vašeho spoločného programu. Pokiaľ by ste ale takého psa nechávali zatvoreného v byte, najskôr by bol nešťastný a mohol by začať ničiť vaše vybavenie.

Každý pes vyžaduje pohyb, ale ideálna miera je u každého jedinca iná. Dajte si prii výbere teda veľmi záležať na plemeni, ale aj na konkrétnom jedincovi z daného vrhu. V tomto prípade je ideálne si nechať poradiť od skúsenejších chovateľov.

ZLATÝ RETRIEVER - RODINNÝ POHODÁR

Zamyslite sa nad svojím životným štýlom a podľa toho vyberajte psa, ktorý sa k vám najviac hodí. Chodíte na dlhé prechádzky a túry do hôr? Alebo chcete so svojím psím parťákom jazdiť na výstavy? Prebrte predstavu o novom psovi i s ostatními členmi rodiny a skúste zladit svoje predstavy.

Pokiaľ hľadáte ideálneho psa do rodiny, tak skvelým adeptom môže byť napríklad zlatý retriever, ktorý za predpokladu správnej výchovy, nikdy nebývá agresivný a zvláda súžitie s detmi i ostatýími domácimi miláčikmi na jednotku.. 

Pokiaľ trávite svoje dni naozaj aktívne, vhodným psím kandidátom pre váš život je napríklad šeltie. Vďaka vysokej inteligencii sa šeltie ľahko cvičí a naviac miluje pohyb, takže má ideálne dispozície pre agility, dogdancing či iné psie športy. 

Šteňa alebo dospelý pes?

Každý vek má svoje výhody i nevýhody. U šteňata sa pripravte na utieranie mláčok a rozkúsané topánky. Výhodou je, že s psíkom môžete naviazať vzťah už od útlého veku a vychovávať si ho podľa seba. Dejte si pozor, aby ste si vybrali kvalitný a preverenú chovatelskú stanicu

Dospelí a starší psi sú obvykle kľudnejší, menej nároční a bývajú skvelými spoločníkmi pre starších ľudí, ktorí už by starostivosť o aktívne štěna a mladého psa nezvládli.

Adopcia psa

Možno sa rozhodnete dať domov opustenému psíkovi, ktorý vám potom bude do konca svojho života vďačný. Nejedná sa o nijak zložitý proces - musíte byť starší ako 18 rokov a zaplatit adopčný poplatok, ktorý sa môže pohybovať okolo 70 €. Nezabudnite si takisto platný občianský preukaz. Pes z útulku už má väčšinou základné návyky (ale pozor i na zlozvyky) a pri srdci vás bude hriať, že ste dali domov opustenému zvieraťui.

Doúfame, že si svojho nového člena rodiny vyberiete správne a budete si spoločne užívať kopec radostných chvíľ!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie