Ako zvládať horúce počasie so psom?

V lete teploty nezriedka presiahnu 30 ° C, čo sú často nepríjemné hodnoty ako pre nás, tak aj pre našich štvornohých kamarátov. Psíci to majú ešte zložitejšie z dôvodu obmedzeného potenia. Prečítajte si tipy, ako psovi uľahčiť život počas tropických dní.

Ako to majú psi s potením?

Pes se v podstate nepotí, pretože na těle nemá potné žľazy, teda sa ochladzuje horšie ako človek. Náznak potných žliaz u psíkov nájdete na vankúšikoch labiek a u sučiek v okolí mliečnej riasy. Na to myslite pri športovaní alebo pri výletoch v horúcom počasí. Pre psíka by mohlo mať prehriatie fatálne dôsledky.

Psy sa ochladzujú len prostredníctvom jazyka a labiek. Asi si teda dokážete predstaviť, ako nepríjemné im musí byť horúce počasie, keď aj nám, ľuďom, je často veľmi teplo.

DÔLEŽITÉ: Nikdy nenechávajte svojho psa zatvoreného v aute, alebo v inom uzavretom priestore, keď je teplo. Môže dôjsť k fatálnemu prehriatiu!

Psíkovi môžete uľaviť tým, že sa budete riadne starať o jeho srsť. Srsť, ktorá nie je splstnatená a je starostlivo vyčesaná nebude zadržiavať také teplo.

Tipy na ochladenie psa počas leta

  • Zaistite psovi pohodlný prístup k čerstvej a čistej vode.
  • Vyhľadajte psíkovi tienisté miesto, kde môže odpočívať. Nepriväzujte ho nikde, kde nie je po celý deň tienisté miestečko. 
  • Opláchnite svojmu psiemu kamarátovi ňufák a labky, tak mu pomôžete s chladením. Tiež môžete prikladať mokré uteráky na telo alebo namočiť uterák, na ktorý si psík môže ľahnúť, keď bude chcieť.
  • Ak psík nie je rozohriaty, môžete si spoločne zájsť zaplávať do rybníka - prečítajte si naše tipy, kde sa koúpat so psom na Slovensku. Predovšetkým majte na pamäti, že ochladzovanie musí byť postupné.
  • Nechajte psa v kľude odpočívať a na prechádzku vyrazte radšej veľmi skoro ráno, alebo neskoro večer, kedy sú teploty predsa len o niečo nižšie.
  • Chlpáčovi môžete zaobstarať malý nafukovací bazén, kam si bude môcť v prípade potreby vliezť.

A čo by ste naopak robiť nemali? Ak je to len trochu možné, tak nestrihajte psovi chlpy, ktoré plnia funkciu izolácie a psíka tak vlastne chránia pred prehriatím. Psíka nenúťte do kŕmenia - vy tiež počas horúcich dní nemáte veľkú chuť do jedla. Nevyrážajte na dlhé prechádzky počas poludnia a popoludní. Počkajte radšej na večer alebo vyrazte skoro ráno.

Prehriatie psa

Tento stav poznáte u psa snadno - objeví se zvýšené slinění a kolem tlamy se začne objevovat pěna. Pejsek trpí apatií, na dotek má suchý a horký čenich a tělesná teplota může přesáhnout 40°C. V případě, že máte podezření u svého psa na přehřátí, začněte jej postupně chladit a kontaktujte veterináře.

Tento stav spoznáte u psa ľahko - objaví sa zvýšené slinenie a okolo papule sa začne objavovať pena. Psík trpí apatiou, na dotyk má suchý a horúci ňufák a telesná teplota môže presiahnuť 40 ° C. V prípade, že máte podozrenie u svojho psa na prehriatie, začnite ho postupne chladiť a kontaktujte veterinára.

Veríme, že si tohtoročné leto užijete aj so svojím psím Chlpáčom v zdraví!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie