Dovolenka so psom na Slovensku

Leto a obdobie dovoleniek je tu. Krásne počasie ťahá von nás i našich psíkov a vy sa možno ptýtate, kam vyraziť i so štvornohým kamarátom. Pokiaľ si chcete užiť krásy Slovenska, keď všetci ostatní odchádzajú k moru, máťe určite z čoho vyberať!

Lokality, ktoré nesklamú

Určite máte svoje obľúbené výletné ciele, ktoré si vyberáte pre víkendové výlety. Ale v lete je predsa len o niečo viac času k preskúmavaniu prírody a možno aj na nejakú dobrodružnejšiu túru. Len si dejte pozor, nech neporušujete pravidlá, které platia v jednotlivých národných parkoch. Všeobecne to býva povinnosť mať svojho psa na vodítku, niekde musí mať nasadený i náhubok. Informujte sa vždy o návštevnom poriadku konkrétneho parku.

NÍZKÉ TATRY

Pokiaľ si chcete užiť výletovanie i so svojím štvornohým kamarátom, sú Nízké Tatry určite dobrou voľbou. I keď Vysoké Tatry poskytujú veľa zaujímavých cieľov, tak pre psov sú viac obmedzujúce. V Nízkých Tatrách so psom môžete takmer všade, len dajte pozor na to, aby ste mali svojho psíka na vodítku. Samozrejme prispôsobte trasu svojím fyzickým schopnostiam a vašemu psíkovi.

SLOVENSKÝ RAJ

Vyhnite sa cestám cez rokliny, kde musíte vždy časť cesty absolvovať po rebríkoch, ktoré by psík len tažko zvládal. Jednou možnosťou je vložit psíka do vaku, v ktorom ho cez náročné miesta prenesiete. Ideálnou oblasťou je juh Slovenského raja, kde môžete absolvovať túry bez obmedzení.

MALÁ FATRA

Malebný kút Slovenska, ktorý v sebe ukrýva mnoho krásných trás a kútov. Najvyhľadávanějším miestom sú Jánošíkove diery, ktoré môžu byť pre psov - vzhľadom k sústave kaňonov, lávok a rebríkov - nevhodné. Vydať sa môžete na prechod hrebeňa Malej Fatry, ktorá je síce náročným trekom, ale behom niekoľko dní dokonale spoznáte tento nádherný kút Slovenska.

Čo so sebou na dovolenku so psom?

Pokiaľ už máte naplánovanú cestu, tak nezostáva nič len sa zbaliť a vyraziť za dobrodružstvom! Čo všetko by sa vám mohlo na cestách s vaším chlpáčom hodiť?

OCHRANNÝ POŤAH DO AUTA

Pokiaľ ste sa rozhodli docestovať na miesto svojej dovolenky autom, pripravte svojmu psovi pohodlné miestečko, vďaka kterému bude cestovať pohodlne. Svoje auto ochránite pred chlpami, bahnom a dalšími nečistotami vďaka ochrannému poťahu do auta. Aby sa psíkovi dobre ležalo, zadovážte si cestovný pelech alebo deku. 

ochranny-potah-pre-psov

MISKA NA VODU

Nepostrádateľná záležitosť obzvlášť počas letných mesiacov. Rovnako tak ako vy musíte dávať pozor na pravidelný prísun tekutín, tak aj váš psík bude potrebovať vodu. Ponúkajte mu pitie pravidelne a často. Skvelým pomocníkom vám bude cestovná miska, ktorú môžete zložiť do batohu.

Aj keď idete autom, tak nezabúdajte na svojho psa. Robte časté prestávky, počas ktorých sa vyvenčí a bude sa môcť aj napiť, pokiaľ bude mať smäd.

MATRAC PRE ODPOČINOK

Je váš psík zvyknutý doma na peliešok? Nezabudnite pelech či matrac pribaliť so sebou na dovolenku. Ak prídete do nového prostredia, v ktorom vytvoríte psíkovi jeho miestečko, určite si lepšie zvykne a bude schopný si oddýchnuť aj v cudzom prostredí.

CESTUJEME VLAKOM 

Možno by ste radi nechali auto doma a vyrazili na dovolenku vlakom. Ale ako je to so psíkom? Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko môžete v 2. vozňovej triede prepravovať aj svojich štvornohých kamarátov.

Malé zvieratá, ktoré prepravujete v schránke s nepriepustným dnom môžu cestovať zadarmo. Väčší psíci, ktorí musia mať nasadený ochranný košík a byť pripnutý na vodítku cestujú za polovičné cestovné.

Zistite viac informácií o preprave zvierat.

Tipy na ubytovanie

Čím ďalej tým viac ubytovania ponúka, či už za poplatok alebo bezplatne, možnosť prísť aj so psíkom. Radšej sa vopred uistite, aké sú podmienky vo vami vybranom ubytovaní, nech nie ste po príchode prekvapení. Vybrali sme pre vás pár tipov na ubytovanie na Slovensku, kde vás radi aj s vašim psíkom privítajú.

CHATA LOPUŠNÁ DOLINA

Chata je ukrytá v prekrásnych lesoch Lopušnej doliny, kam môžete vyrážať na túry a prechádzky. Ak by ste sem zavítali v zime, tak oceníte aj dostupnosť vleku, ktorý je asi len 300 m od chaty.

PENZION SPIŠSKÝ DVOR

Tento penzión se nachádza v krásnom prostredí Slovenského raja. Ubytovať sa môžete v jednej z 10 izieb i s vaším psíkom.

DUCHONKA CAMPING

Len 5 km od známej priehrady Duchonka sa nachádza kemp, v ktorom si môžete užiť leto so všetkým. Vyrazte na bicykli, alebo pešo do okolia a určite bude aj váš psí kamarát nadmieru spokojný!