So psem do Rakúska

Rozhodli ste sa počas tohtoročnej zimy vyraziť na výlet aj so svojím psom do zahraničia? A láka vás rozprávková krajina v Rakúsku? V tomto článku vám prinášame tipy, ako so psom zvládnuť cestu a čo všetko je potrebné splniť, aby pes mohol legálne prekročiť hranice do zahraničia.

1553172678

V rámci Európskej únie platia jednotné pravidlá, ktoré je potrebné splniť. Okrem toho, že pes musí byť očkovaný proti besnote a identifikovaný (očipovaný), tak musíte tiež zariadiť pas spoločenského zvieraťa. Tento pas noste v zahraničí pri sebe, nech ho prípadne môžete predložiť, ak by bolo potrebné. Pozor na predpisy.

IDENTIFIKÁCIA PSA

Pes, s ktorým by ste radi vycestovali do Rakúska, musí byť ľahko identifikovateľný, a to pomocou mikročipu. Možno sa vám čipovanie psa môže zdať zbytočné, ale oceníte ho aj pokiaľ dôjde k odcudzeniu vášho psa alebo k jeho úteku. Pes nemusí byť očipovaný, ak má čitateľné tetovanie, ktoré bolo preukázateľne vykonané do 3. júla 2011.

PAS SPOLEČENSKÉHO ZVIERAŤA

Ak je váš pes očipovaný, tak môžete pokročiť k žiadosti o vydanie tzv. pasu spoločenského zvieraťa. Pas vášmu psovi vydá veterinárny lekár, ktorý je poverený pre vydávanie pasov spoločenských zvierat.

OČKOVÁNIE PROTI BESNOTE

Toto očkovanie je ďalšou podmienkou pre prevoz zvieraťa v rámci EÚ. Pes musí v čase očkovania dosiahnuť aspoň 12 týždňov veku a musí byť identifikovaný. Dajte si pozor, aby po očkovaní ubehlo minimálne 21 dní do vášho výjazdu.

Všetky informácie a podrobnosti k povinnostiam, ktoré sa týkajú cestovanie s vaším psom sa dozviete na Štátna veterinárna a potravinová správa.

Pohodlie na ceste

Počítajte s tým, že psovi pri ceste urobí najlepšie, keď zaradíte pravidelné prestávky, pri ktorých sa bude môcť prebehnúť a v pokoji napiť. Podľa toho, ako bude vaša cesta dlhá si naplánujte niekoľko kratších prestávok.

Dbajte predovšetkým na bezpečnosť vášho spoločného cestovania. Pes by mal byť počas cesty autom buď v batožinovom priestore, ktorý je oddelený od cestujúcich mrežami, alebo by mal byť na zadnom sedadle pripútaný špeciálnym bezpečnostným pásom.

Ak váš psík bude cestovať v kufri, tak iste oceníte ochranný cestovný poťah, vďaka kterému nebude batožinový priestor obalený blatom a chlpami.

Alpy - raj i pre psov

Či už si vyberiete cieľ svojho výletu podľa vzdialenosti od vášho domova, alebo preto, že už máte v rakúskych Alpách svoje obľúbené miesto je vlastne úplne jedno. Všade na vás čaká krásna príroda, milí ľudia a skvelé služby.

pes-ve-snehu (1)


Veľa hotelov i penziónov privíta psíka s otvorenou náručou, budete musieť zaplatiť poplatok za pobyt psa a samozrejme dodržiavať pravidlá. Veľmi obľúbené sú kempy, ktoré majú vysokú úroveň a sú ideálnym východiskovým miestom vašich výletov. Ak by ste sa chceli inšpirovať, ktoré oblasti a ubytovanie sú takzvane dog-friendly, tak sa môžete začítať do nasledujúcich tipov.