So psom do Rakúska

Rozhodli ste sa počas tohtoročnej zimy vyraziť na výlet aj so svojím psom do zahraničia? Láka vás rozprávková krajina v Rakúsku? V tomto článku vám prinášame tipy, ako so psom zvládnuť cestu a čo všetko je potrebné splniť, aby pes mohol legálne prekročiť hranice do zahraničia.

1553172678

V rámci Európskej únie platia jednotné pravidlá, ktoré je potrebné splniť. Okrem toho, že pes musí byť očkovaný proti besnote a identifikovaný (očipovaný), tak musíte tiež zariadiť pas spoločenského zvieraťa. Tento pas noste v zahraničí pri sebe, nech ho prípadne môžete predložiť, ak by bolo potrebné. Pozor na predpisy.

IDENTIFIKÁCIA PSA

Pes, s ktorým by ste radi vycestovali do Rakúska, musí byť ľahko identifikovateľný, a to pomocou mikročipu. Možno sa vám čipovanie psa môže zdať zbytočné, ale oceníte ho aj pokiaľ dôjde k odcudzeniu vášho psa, alebo k jeho úteku. Pes nemusí byť očipovaný, ak má čitateľné tetovanie, ktoré bolo preukázateľne vykonané do 3. júla 2011.

PAS SPOLEČENSKÉHO ZVIERAŤA

Ak je váš pes očipovaný, tak môžete pokročiť k žiadosti o vydanie tzv. pasu spoločenského zvieraťa. Pas vášmu psovi vydá veterinárny lekár, ktorý je poverený pre vydávanie pasov spoločenských zvierat.

OČKOVANIE PROTI BESNOTE

Toto očkovanie je ďalšou podmienkou pre prevoz zvieraťa v rámci EÚ. Pes musí v čase očkovania dosiahnuť aspoň 12 týždňov veku a musí byť identifikovaný. Dajte si pozor, aby po očkovaní ubehlo minimálne 21 dní do vášho výjazdu.

Všetky informácie a podrobnosti k povinnostiam, ktoré sa týkajú cestovanie s vaším psom sa dozviete na Štátna veterinárna a potravinová správa.

Pohodlie na ceste

Počítajte s tým, že psovi pri ceste urobí najlepšie, keď zaradíte pravidelné prestávky, pri ktorých sa bude môcť prebehnúť a v pokoji napiť. Podľa toho, ako bude vaša cesta dlhá si naplánujte niekoľko kratších prestávok. Nezabúdajte na pitný režim nie len pre seba, ale aj pre vášho štvornohého cestovateľa. Pre občerstvenie psíka na cestách, vám určite skvele padne cestovná miska pre psa ku ktorej viete krásne doladiť štýlový obojok a  vodítko z jednej kolekcie.

Dbajte predovšetkým na bezpečnosť vášho spoločného cestovania. Pes by mal byť počas cesty autom buď v batožinovom priestore, ktorý je oddelený od cestujúcich mrežami, alebo by mal byť na zadnom sedadle pripútaný špeciálnym bezpečnostným pásom. Nezabudnite na ochranu sedadiel pred znečistením natiahnutím ochranným poťahom na zadné sedadlá.

Ak váš psík bude cestovať v kufri, tak iste oceníte ochranný cestovný poťah, vďaka kterému nebude batožinový priestor obalený blatom a chlpami.

Alpy - raj i pre psov

Či už si vyberiete cieľ svojho výletu podľa vzdialenosti od vášho domova, alebo preto, že už máte v rakúskych Alpách svoje obľúbené miesto je vlastne úplne jedno. Všade na vás čaká krásna príroda, milí ľudia a skvelé služby.

pes-ve-snehu (1)


Veľa hotelov i penziónov privíta psíka s otvorenou náručou, budete musieť zaplatiť poplatok za pobyt psa a samozrejme dodržiavať pravidlá. Veľmi obľúbené sú kempy, ktoré majú vysokú úroveň a sú ideálnym východiskovým miestom vašich výletov. Ak by ste sa chceli inšpirovať, ktoré oblasti a ubytovanie sú takzvane dog-friendly, tak sa môžete začítať do nasledujúcich tipov.