Stredné plemená psov

Psy stredných plemien sú veľkosťou tak akurát. Rozumejú si s prírodou, sú priateľské, aktívne a hodia sa najmä do rodinných domov s výbehom.

Charakteristické znaky stredných psov

Hmotnosť stredných plemien sa pohybuje v rozpätí od 6,5 do 45 kilogramov. Najmenším zo psíkov je Foxteriér, ktorý váži maximálne 9 kg. Medzi najväčšie psy patrí Borderská kólia a Čau-Čau so svojimi 45-timi kilogramami.

Psy dorastajú maximálne do výšky 55-tich centimetrov (Borderská kólia a Anglický bulteriér). Najnižším zo stredných psov je Anglický buldog, ten dosahuje výšku 31 až 40 cm.

Stredné plemená psov sa dožívajú o niečo kratšie ako malé plemená. Najnižšia hranica sa pohybuje od 8 do 14 rokov, najvyššia zas od 10 do 15. Anglický buldog sa dožíva najkratšie, zatiaľ čo Basenji najdlhšie.

Stredné psy do bytu

Do bytov sa hodia pokojné tiché psíky menšieho vzrastu. Basenji má užší hrtan, vďaka čomu nedokáže nahlas štekať. Je čistotný a okrem klasických prechádzok nevyžaduje veľa pohybu. Americký stradošírsky teriér sa tiež v byte bez problémov udomácni a rýchlo sa stane členom rodiny.

Vyberajte -> Pelechy pre stredných psov

Stredné psy do rodinného domu

Veľký výbeh je radosťou najmä pre psíky prekypujúce vitalitou. Do domu si môžete zaobstarať Borderskú kóliu, ktorá je energická a inteligentná. Vyžaduje si ale veľa pozornosti a pohybu. Pokiaľ hľadáte strážcu, ideálnym kandidátom je Foxteriér. Menší vzrast si kompenzuje hlasným štekotom, ktorým ochráni váš domov pred votrelcami. Skvelou voľbou je aj Labradorský retriever. Ten je vyrovnaný, priateľský a miluje vodu.

Psy ako spoločníci

Do rodín s deťmi sa hodí Labradorský retriever, vďaka svojej bláznivej, poslušnej a trpezlivej povahe. Americký stradošírsky teriér je zvedavý, naviazaný na svojho pána a maximálne verný. Beagel zbožňuje maličké deti a nevadí mu občasné kmásanie či ťahanie za chvost. Borderská kólia je zas vhodná pre aktívnych majiteľov, ktorí sa zaujímajú o rôzne kynologické športy.