Ako udržať psa v kondícii aj cez zimu?

Ani cez zimu byste nemali zaháľať. Rovnako tak aj váš pes potřebuje zostať v kondícii, aby bol zdravý a odolal rôznym nachladnutiam, které môžu behom chladných dní prísť. Poďme sa pozrieť na to, ako môžete vy i váš pes zostať aktivní a do jari vykročit v skveej fyzičke.

Zimné vyžitie pre psov i pánov

Sú športy, s ktorými môžete začať, aj keď je vonku trochu chladnejšie. Aspoň budete aj so svojim štvornohým parťákom pripravení na jar, kedy budete môcť pokračovať v zdokonaľovaní.

BEH SO PSOM ALEBO CANICROSS

Jedna z najzákladnejších aktivít, ktorej sa môžete venovať aj so svojím psom. Nepotrebujete veľa špecializovaného vybavenia - vystačíte si s bežeckým oblečením a špeciálnym bedrovým pásom, ku ktorému pripnete odpružené vodítko, ktoré na druhom konci pripnete psovi k postroji.

Bežkovanie - skijöring

Ak ste milovníkmi bielej stopy, tak môžete vyraziť za krásami hôr aj so svojím psom. Princíp je podobný ako u canicrossu. Pes k vám môže byť pripevnený a potiahne vás. Tento šport už vyžaduje trochu umu a koordináciu s vaším psím parťákom. Dajte si tiež pozor, nech nezničíte bežkárom bez psa stopu.

Mushing

Tak to bude zážitok skôr pre vás! Jedná sa o šport, kedy vás na saniach ťahá záprah zložený z niekoľkých psov. Pripravte sa na poriadny adrenalín a skvelý zážitok v jednom. Ak vás tento šport zaujme, určite sa môžete začať venovať tréningu aj s vaším vlastným psom, ale jedná sa o dlhý proces, kedy určite budete potrebovať vedenie skúsených musherov.

Dogtrekking

Pretiahnite si vaše klasické prechádzky o pár ďalších kilometrov a už trénujete na dogtrekkingové preteky. Jedná sa vlastne o pešie pochody, zahrňujúcich desiatky kilometrov. So psom by ste mali byť neustále v spojení vodítkom, ktoré nesiete v ruke alebo máte pripnuté k pásu okolo bedier.

TIP: Pokiaľ potebujete inšpiráciu, kam sa vydať na ďaľšie pěšie výlety, inšpirujte sa v našom článku o Vysokých Tatrách.

V teple i během chladných dnů

Ať už se rozhodnete v zimě sportovat nebo zůstat u klasických procházek, tak nezapomeňte na vybavení,  které může vašemu psovi chránit zdraví. Pokud jsou packy vašeho psa extrémně citlivé nebo namáhané, zvažte speciální péči - natírání vazelínou nebo pořízení speciálních botiček.

Psím seniorům nebo oslabeným jedincům pořiďte zateplený obleček, který jejich tělo udrží pěkně v teploučku i venku, kde fučí studený vítr nebo prší.

JAK PŘEDEJÍT NACHLAZENÍ

Stejně jako u lidí, je základem zdraví vašeho psa kvalitní strava a dostatek pohybu. Obézní nebo nedostatečně živený pes bude více náchylný k onemocněním od banálního nachlazení až po vážnější choroby.

Pokud je pes celoročně venku, tak si nechte záležet na úpravě boudy, který by měla být dobře izolovaná, nejlépe s předsíňkou a slámovou výstelkou která se za zimu několikrát doplní nebo vymění.

Jestliže svého psího miláčka chováte doma, tak dejte pozor na výrazné změny teplot mezi domácím a venkovním prostředím. Samozřejmě pejskovi zařiďte pohodlný pelech, kde bude moci po tom všem běhání odpočívat. Doma byste neměli mít přetopeno a ven nasazujte svému psovi obleček.

bite-my-pet-clanek

Doufáme, že jsme vás inspirovali a vy i se svým psem zůstanete aktivní i během chladnějších dnů - přejeme vám mnoho zábavy!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie