Dovolenka so psom v Chorvátsku

Kto by si nechcel v lete užiť aspoň týždeň pri mori? Pokiaľ máte psa, tak stojíte pred rozhodnutím, či váš štvornohý kamarát pôjde s vami, alebo zostane doma. Ak sa rozhodnete, že si dovolenku užijete aj so psíkom a plánujete vyraziť do obľúbeného Chorvátska, prečítajte si náš článok s tipmi na cestu. A hor sa za dobrodružstvom.

Mikročip je nutnosť

Chorvátsko patrí do Európskej únie. A teda pri vstupe do tejto zeme sa musíte riadiť jednotnými predpisy, ktoré v EU platia.

Pamätajte na to, že je nutné zaistiť jednoduchú identifikáciu psa – psík, ktorý s vami cestuje do zahraničia v rámci EU musí byť označený mikročipom. Očipovanie psa má svoje výhody aj napriek tomu, že cestu do zahraničia neplánujete. Vďaka mikročipu svojho psa poľahky nájdete, pokiaľ utečie alebo vám ho nedajbože niekto ukradne.

Psovi pribaľte pas

Vám bude stačiť občiansky preukaz, ale svojmu štvornohému miláčikovi musíte vybaviť vlastný pas (pas pre spoločenské zviera). Zájdite k veterinárovi (musí sa jednať o takého veterinára, ktorý je schválený a registrovaný), a ten vám pas pre vášho psíka vystaví. Rovnako ako aj svoje doklady, tak aj pas svojho psa, majte na dovolenke neustále pri sebe.

Očkovanie proti besnote

Nezabudnite taktiež očkovať psa proti besnote dostatočne skoro, a to pred výjazdom do zahraničia. Pes by mal byť vakcinovaný minimálne 3 týždne pred odchodom, pretože očkovanie je platné až 22. deň po aplikácii vakcíny. Zároveň musí byť očkovanie prevedené až po očipovaní psa. Pokiaľ teda váš psík nemá čip, zájdite najskôr k veterinárovi a nechajte psa očipovať.

Viac informácií môžete nájsť a naštudovať na stránkach Štátnej veterinárnej správy.

Bezpečná a pokojná cesta

Za predpokladu, že sa rozhodnete cestovať do Chorvátska autom, tak vás čaká cesta dlhá cca 6 hodín – samozrejme, záleží, odkiaľ zo Slovenska vyrážate a kam presne do Chorvátska máte namierené. Cestu, obzvlášť so psíkom, môžu predĺžiť priebežné prestávky.

Pokúste sa cestu naplánovať tak, aby ste svojmu psovi dopriali čiastočné venčenie, behom ktorého sa váš psík prebehne a napije. Môžete si vybrať zaujímavé miesta, s ktorými budete prechádzať a psíka vyvenčíte práve na nich. Koniec koncov aj vám krátke pretiahnutie svalov pomôže.

Nezabúdajte ani na pitný režim a svojmu psíkovi dávajte vodu často. Myslite predovšetkým na bezpečnosť vás oboch. Váš psí spolucestujúci by mal byť oddelený od ostatných pasažierov, napríklad bezpečnostnou mrežou. Pohodlie behom jazdy zaistí poťah do auta.

Užite si dovolenku

Behom svojej dovolenky myslite ako na svoju bezpečnosť, tak aj na bezpečnosť vášho psa. Nezabúdajte tiež na ostatných turistov. Psa so sebou, samozrejme, budete chcieť brávať na pláž, preto bude najlepšie zistiť vopred, ktoré pláže sú „dog friendly“ a kde teda nebudete nikomu vadiť.

Nezabúdajte na pitný režim, svojmu psíkovi často ponúkajte vodu. Pokúšajte sa vyhnúť pobytu na ostrom dopoludňajšom slnku – behom poludnia radšej doprajte psovi odpočinok v tieni.

Prajeme vám krásne leto!